Rosanna

Ticaret Bakanlığı’ndan Yeni Düzenleme|Influencer Kılavuzu

İnfluencer pazarlaması, son yıllarda gündemi meşgul eden en önemli pazarlama yöntemlerinden biridir. İnfluencer pazarlama/İnfluencer marketing, ajanslar ve markalar tarafından en çok tercih edilen pazarlama yöntemlerinden biri halini almıştır. İnfluencer marketing/influencer pazarlama yöntemi sosyal medya kullanımın artmasıyla daha yaygın hale gelmiştir. Online alışverişe yöneliminin artması ve influencerların insanların üstündeki etkisiyle markalar için geri dönüşü yüksek, en önemli reklam, tanıtım ve pazarlama yöntemlerinden biri olmuştur.

Influencer Kılavuzu

Ticaret Bakanlığı yakın zamanda influencer reklam ve tanıtım çalışmalarına yönelik yeni bir kılavuz yayınladı. İnfluencerların ticari reklam ve tanıtım çalışmalarında uyulması gereken yükümlülüklerin sınırının kesin olarak çizilmemesinden dolayı birçok polemiğe neden olmaktaydılar. Ticaret Bakanlığı’nın son yayınladığı influencer kılavuzu ile haksız ticari uygulamalarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Influencer Reklam ve İşbirlikleri Düzenlemesi

Ticaret Bakanlığı’nın son günlerde yayınladığı kılavuz ile sosyal etkisi yüksek internet fenomenlerinin reklam ve tanıtım çalışmalarına düzenleme getirildi. Bu düzenlemeler ile influencer pazarlama/influencer marketing çalışmaları yürüten ajanslar ve reklamveren markalarında uyması gereken yeni yükümlülükler meydana geldi.

İnfluencer Nedir?

İnfluencer Nedir? İnfluencerlar sosyal etkiye sahip internet fenomenleri olarak adlandırılmaktadır. Sosyal etkiye sahip insanların özellikle sosyal medya mecraları üzerinden insanların satın alma davranışlarını etkilemesi reklamveren markaların ve ajansların influencer pazarlaması veya diğer bilinen İngilizce adı ile influencer marketing faaliyetlerinin artmasına neden olmuştur. İnfluencer terimi ülkemizde orijinal hali ile kullanılsa da Türkçe karşılığıyla sosyal medya etkileyicisi veya kanaat önderi olarak kabul görmektedir . T.C Ticaret Bakanlığı, yayınladığı influencer kılavuzu ile de influencerları ‘’sosyal medya etkileyicisi’’ olarak tanımlamıştır.

İnfluencer Yasakları Nelerdir?

T.C Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz ”un da influencerlar gibi reklamveren markalar ve ajansları ilgilendiren yeni düzenlemeler getirildi. İnfluencerların sosyal medya üzerinden paylaştıkları reklamlar hakkında düzenlemelerin getirilmesi bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından olumlu olarak değerlendirilse de bir kısım kullanıcı tarafından gereksiz bulundu. Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı düzenleme ile getirilen influencer yasakları;

İnfluencerların sahte takipçi programlarıyla takipçi sayılarının artırılmasının önüne geçildi.

Fotoğraf, video gibi paylaşım sitelerinde paylaşılan fotoğrafın ve/veya mesajın içinde ya da altında veya açıklamalarında reklamverene ilişkin ad, marka, ticaret unvanı gibi tanıtıcı bilgilerden herhangi biriyle birlikte, belirlenen etiket ya da açıklamalardan en az birine yer verilmesi gerekiyor. Bu etiketler;

  • #Reklam
  • #Reklam/Tanıtım
  • #Sponsor
  • #İşbirliği
  • #Ortaklık
  • @[Reklamveren] ile işbirliği
  • @[Reklamveren] tarafından sağlandı.
  • @[Reklamveren] tarafından sağlandı.

Sosyal medya platformlarında ki paylaşımlarda kullanılan bu etiketlerin arka plan renginden farklı olarak ayırt edilebilecek düzeyde yerleştirilmesi gerekmektedir. Eğer farklı etiketler kullanılmış ise belirtilen etiketlerin diğer etiketlerden ayırt edilebilir ve kolay okunabilir şekilde olması gerekmektedir.

Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı influencer kılavuzu ile ajanslar ve reklamveren markalarda sorumlu tutulmuştur. Reklamverenler ve ajanslar, influencerların yükümlülüklerinin yerine getirilmesinin kontrol edilmesi ve ihlallere karşı önlem almakla sorumlu tutuluyor.