Rosanna

DOMAİN NEDİR ?

Alan adı diye de isimlendirilen domain, genel anlamıyla web sitesi için seçilen isimlendirme yöntemidir. Her web sitesinin kendine özel bir domaini vardır.

‘’.com, .net, .org , .es‘’ gibi uzantılarla birlikte web sitesinin isminin birlikte kullanılması bize domaini verir. Mesela arama motoruna inovasyonbulutu yazdığımızda bizi direkt sayfamıza yönlendirmez ama uzantımızla birlikte inovasyonbulutu.com. olarak girdiğimizde sayfamıza yönlendirir.

Domain yönetimine ise web site adı veya web site adresi diyebiliriz.

Domain benzersiz bir yapıya sahiptir ve bu benzersiz yapıya yalnızca tek bir IP denk gelmektedir. IP zor ve uzundur yani domain olmasaydı arama motoruna ulaşmak için karmaşık sayı kombinasyonlarının yazılması gerekiyordu.

Girilen domainin IP adresine dönüştürülmesi DNS sistemi sayesinde gerçekleştirilmektedir.

DOMAİN YÖNLENDİRME NEDİR ?

Web sitenize gelen ziyaretçileri, bulunduğu internet sayfasından başka bir internet sayfasına yönlendirme işlemine, domain yönlendirme denir. Kısaca URL’ler arasında yönlendirme işlemi de diyebiliriz.

DOMAİN PARKİNG NEDİR?

Sıklıkla karşımıza çıkabilecek olan bir başka  konu da Domain Parking’dir. Domain Parking’in amacı web site sahibine elde tutulan sayfalar sayesinde gelir sağlamaktır.

DOMAİN VE URL FARKI NEDİR?

Benzer noktaları çok fazla olsa da birbirinden farklı iki kelimedir. URL genel anlamıyla daha ayrıntılı ve tanımlayıcıdır. Domaini içinde barındırır. Belirlenmiş olan bir kaynağa nasıl erişilebileceğini bildiren protokoller içerir.

DOMAİN VE WEB SİTESİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Bu iki kelime arasındaki en büyük fark kullanım amaçlarıdır. Arama motoruna domaini yazarak web sitenize erişim sağlayabilirsiniz.