Rosanna

Bilgisayarların, günümüz teknoloji çağında büyük bir yeri vardır. Hatta hayatımızın her alanında vazgeçilmezlerimizden olmuş da diyebiliriz. Peki hayatlarımızı bu kadar ele geçirmiş olan bilgisayarlar hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? İşte tam da bu noktada size kısa bir bilgisayar tarihçesini yazmanın faydalı olacağını düşündük. Şimdiden keyifli okumalar.

Bilgisayarın Tanımı

Bilgisayar en basit tabiriyle matematiksel bir işlemcidir. Bilgiyi hesaplamak düzenlemek ve değiştirmek gibi kullanılan yazılım ve donanımları kapsar.

Bilgisayarı İlk Kim Buldu?

Bazı kaynaklarda abaküs, ilk bilgisayar olarak kabul edilmektedir. Ama günümüz modern bilgisayarlarına benzeyen ilk makine Charles Babbage adında bir İngiliz matematikçi tarafından bulunmuştur.

Gelişim Süreçleri

Pascaline

Pascaline, 1642 yılında Blaise Pascal adında Fransız matematikçi tarafından yapılmış olan bir hesap makinesidir. Ne kadar sayısal dendiyse de bugünkü sayısal kavramından oldukça uzaktır. Kaba tuşlarla sayı girişleri yapılıp toplama ve çıkarma dışında bir işlem yapılmıyordu.

Leibniz Çarkı

Matematik ve felsefe tarihinde önemli bir yere sahip olan Gottfried Wilhelm Leibniz, 1642 yılında Pascalın ürettiği hesap makinesinin fonksiyonlarını daha fazla arttırarak, 1671 yılında ‘’Leibniz Çarkı’’ adlı makineyi icat etmiştir. Bu makinede toplama ve çıkarmaya ek olarak bölme, çarpma ve karekök işlemlerini de yapabiliyordu.

Fark Makinesi

Modern bilgisayarın babası olarak da anılan İngiliz matematikçi Charles Babbage, 1800 yılında matematiksel işlemlerin yanı sıra, günlük hayatımızda da karşımıza çıkabilecek problemleri de çözebilen bir cihaz üretti. Sonrasın da ‘’Analitik Makine ‘’ adını verdiği, diğer üretilen cihazlardan daha fazla özelliğe ve fonksiyona sahip olan bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Ama proje sonuca ulaşamadan 1871 yılında hayatını kaybetti.

Augusta Ada Lovelace

Babbage yaşarken Analitik Makine çalışmasında birlikte çalışmalar yapmış ve ona birçok konuda yardımcı olmuştur. Lovelace, 1842 yılında yazdığı notlarda Analitik Makineyle birçok problemin kolaylıkla çözüme ulaşabileceğinden bahsetmiştir. 37 yaşında hayatını kaybeden Lovelace, bıraktığı notlar sayesinde verdiği fikirlerle birçok kişiye yol göstermiştir.

Mark-I

1860 –1929 yılları arasında yaşamış olan Alman asıllı Amerikalı istatistikçi, 1890 yılında Mark-I adını verdi delikli kart sistemini geliştirerek kullandığı makineyi kullanmıştır. Bu sayede sayımında değerlendirme süresi de dörtte bir oranında düşmüştür.

Hollerith, 1896 yılında ‘’ Tabulating Machine Company ‘’adlı bir şirket ile üretime devam etti. İlerleyen yıllarda da başka bir firma ile birleşerek IBM ismini almıştır. Sonrasında Howard H. Aiken tasarladığı ASCC adlı proje ile IBM firmasına gitti ve 1944 yılında Mark-I üretildi.

Mark-I Özellikleri

 • Saniyede 5 işlem yapar
 • 18 m uzunluğunda, 2,5 m yüksekliğinde 
 • Elektronik bir bilgisayar değil

Eniac

1946 yılında Pensilvanya Üniversitesinde John Mauchly ENIAC adında sayısal bilgisayarı üretti.

Özellikleri

 • 150 kwatt gücünde
 • 50 ton ağırlığında
 • Mark-I’den 1000 kat daha hızlı

EDVAC

John von Neumann, adında bir matematikçinin görüşleri önderliğinde EDVAC isimli yeni bir bilgisayar ürettiler.

Özellikler

 • ENIAC’dan 100 kat daha hızlı
 • Komutların diğer veriler gibi bilgisayara dışarıdan girilmesini sağlar

UNIVAC

1951 ENIAC bilgisayarlarını yapan kişiler tarafında geliştirilen ENIAC, manyetik teyp kullanarak verileri toplayan ilk bilgisayardır.

IBM 700 Serisi

Vakum tüp kullanılarak yapılan bir bilgisayardır. Bu tür bilgisayarlarda vakum tüpleri, büyük boyutlu olması, çok enerji harcaması ve ısınması yüzünden sorunlar oluşturuyordu. Program yazmak için makine dili kullanılıyordu.

PHILCO TRANSAC S-200 IBM 1401

Transistör kullanılarak üretilen ilk bilgisayardır. Transistörler vakum tüplere göre daha az yer kaplayan, enerji harcayan ve fazla ısınmayan bilgisayarlardır.

IBM 360

1960 yılından sonra üretilmeye başlanan entegre devreler içinde binlerce transistör bulundurur. IBM 360 içinde entegre devre elemanı bulunduran ilk bilgisayardır.

Entegrenin Kullanılmasıyla Birlikte Neler Olmuştur?

 • Bilgisayar boyutları küçüldü
 • Maliyet azaldı
 • İşlem hızı arttı

INTEL 4004 Mikro İşlemcisi

1970 yılından sonra entegreler birleştirilerek çipler üretilmeye başlanmıştır. Inter 4004 için entegrelerin birleştirilmesiyle hızlanan ilk merkezi işlem birimi denilebilinir.

APPLE I

Apple ilk defa 1975 yılında piyasaya çıkmıştır.

 • Klavye ve monitör bulunmuyordu.

IBM PC

1981 yılında IBM firması ile piyasaya sürülmüştür. Günümüzde hala söz sahibi olan bilgisayarlardır. Kısa bir süre içerisinde standart hale gelmiştir.